خوشحالم که مردم به طراحی پوسترها واکنش نشان می‌دهند


مصطفی اسدالهی درباره طراحی پوستر هفتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: به نظر من این پوستر شایسته رویدادی مثل جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیست و بیشتر مناسب یک جشنواره دانشجویی است.

اسدالهی درباره حساسیت جامعه هنری و مردم نسبت به پوستر جشنواره های بین‌المللی فجر اظهار کرد: پوستر رسانه‌ای مردمی است و برای مردم ساخته می‌شود تا اطلاع رسانی کند در نتیجه مردم می‌توانند خیلی خوب درباره آن اظهارنظر کنند. با توجه به این که گرافیک به طور کلی هنری کاملاً مردمی است و در بطن زندگی روزمره مردم جایگاه گسترده‌ای دارد، به نظر من این واکنش‌ها نسبت به این هنر بسیار خوب است و معتقدم که بی‌تفاوتی نسبت به آن خوب نیست.

وی با تأکید بر اهمیت نظر مردم و هنرمندان درباره آثار گرافیک به عنوان یک هنر خدماتی برای مردم یادآور شد: وقتی نقاط ضعف و قوت یک پوستر از سوی کارشناسان و مخاطبان اصلی آن که مردم هستند، مطرح می‌شود، این اتفاق خوبی است و این فضای نقد می‌تواند به رشد این هنر کمک کند. وقتی امکان تحلیل و انتقاد وجود داشته باشد به شکل غیر‌مستقیم به رشد و اعتلای هنرهای تجسمی در گرایش‌های مختلف به خصوص گرافیک یاری می‌‌رساند و باعث می‌شود که هنرمند نیز کارش را درست انجام دهد.

این طراح گرافیک درباره آثاری از هنرمندان بزرگ که گاهی مورد قبول جامعه هنری واقع نمی‌شود و ارتباط آن با سطح سلیقه مردم یا تنوع کیفیت آثار یک هنرمند توضیح داد: مردم به عنوان مخاطبان اصلی هنر گرافیک کار خوب را تشخیص می‌دهند، در این میان ممکن است برخی مخاطبان با برخی آثار یک هنرمند خوب رابطه برقرار نکنند که باید دید ریشه آن کجاست اما این امکان نیز وجود دارد که طراحان بزرگ نیز کار متوسط و یا حتی ضعیف در کارنامه هنری خود داشته باشند. این در همه جای دنیا ممکن است اتفاق بیفتد و در رزومه هنری همه طراحان بزرگ دنیا هم این نقاط ضعف و قوت دیده می‌شود.

این هنرمند با بیان این که طراحان گرافیک مسئولیت بسیار سنگینی را بر دوش دارند، بیان کرد: طراحان مسئولیت سنگینی دارند و باید نسبت به کارشان خیلی توجه کنند و حساسیت نشان دهند، چون این آثار سند فرهنگی کشور ما هستند که می‌تواند تاثیر مثبت یا نابجا داشته باشد. این اسناد فرهنگی محیط فرهنگی، سلیقه فرهنگی و بصری جامعه را می‌سازد.

وی در پایان درباره بهترین شیوه طراحی پوستر رویدادهای بزرگ در کشور از طریق فراخوان یا دعوت از هنرمندان شناخته شده است، گفت: فراخوان در همه جا یک حرکت حرفه‌ای تلقی نمی‌شود. همه جای دنیا برای رویدادهای بزرگ خود معمولاً از هنرمندان حرفه‌ای که کار شناخته شده‌ای دارند و تثبیت شده‌اند، دعوت به همکاری می‌کنند. فراخوان در رده کارهایی است که بخواهند به جوانان توجه کنند و از  آثار دانشجویان استفاده کنند.

لینک به منبع

زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن